BC Athletics Announces 2012 BC Legion Youth Team – Updated 7/17/12

BC Athletics Announces 2012 BC Legion Youth Team

Richmond,

BC Athletics is pleased to announce those athletes selected to the 2012 BC Legion Youth Team that will represent BC Athletics at the 2012 Legion Canadian Youth Track & Field Championships held in Charlottetown, PEI from August 17-19, 2012.  This year, BC Athletics will be sending a full team of 25 athletes.  They are as follows:

TEAM ATHLETES

*Name – event (Coach, Club, Hometown)

Sebastian Adugalski – M 300mH (Mary Korpach, Ocean Athletics, Delta)

Emma Balazs – W 2000mSC (Brian Martinson, Prince George TFC, Prince George)

Scott Commandeur – M 2000mSC (John May, Comox Valley Cougars, Comox Valley)

Adam Commandeur – M 400m (John May, Comox Valley Cougars, Comox Valley)

Asianna Covington – W DT (Richard Collier, Kajaks TFC, Surrey)

Andrew de Visser – M 110mH (James Buhlman, Vancouver Thunderbirds, Vancouver)

Sophie Dodd – W TJ (Tatjana Mece, VOC, Vancouver)

Georgia Ellenwood – W LJ/W 200m (Kim Chapdelaine, Langley Mustangs, Langley)

Agnes Esser – W SP (Sheldan Gmitroski, Pacific Athletics, McBride)

Thomas Getty – M 800m (Keith Butler, Vikes TC, Victoria)

Manpreet Grewal – W HT (Harold Willers, Valley Royals TFC, Abbotsford)

Cale Hernandez – Octathlon (Alan Hernandez, Powell River TFC, Powell River)

Mark Kalmykov – M HT (Richard Collier, Kajaks TFC, Maple Ridge)

Vladislav Moldavanov – M TJ (Elena Voloshin, NorWesters TFC, Pitt Meadows)

Courtenay Neville-Rutherford – W HT (Sheldan Gmitroski, Pacific Athletics, Sidney)

Meghan Palesch – W 300mH (Mary Korpach, Ocean Athletics, Surrey)

Shania Payne – W 200m (Tara Self, Coquitlam Cheetahs, Coquitlam)

Alexandria Scott – W 300mH (Dacre Bowen, Vikes TFC, Victoria)

Matthew So – M 800m (Chris Johnson, Vancouver Thunderbirds, Vancouver)

Mihailo Stefanovic – M TJ (Tatjana Mece, New Westminster Spartans, New Westminster)

Kala Stone – W 1500m (Bruno Mazzotta, Kamloops TFC, Kamloops)

Aaron Stroda – M DT (Verena Stroda, Unattached, Kelowna)

Kathryn van Ryswyk – W PV (Len van Ryswyk, South Fraser TFC, Surrey)

Keely Watts-Watling – Heptathlon (Verena Stroda, Unattached, Kelowna)

Regan Yee – W 2000mSC (Neal Currie, Bulkley Valley Athletics, South Hazelton)

TEAM STAFF

Ian Cameron – Head/Sprints Coach (Vernon AAA, Armstrong)

Pam Medland – Distance/Walks Coach (Okanagan AC, Kelowna)

Richard Collier – Throws Coach (Kajaks TFC, Richmond)

James Buhlman – Jumps/Combined Events Coach (Vancouver Thunderbirds, Vancouver)

Kim Longmuir – Chaperone (Oceanside TFC, Parksville)

Randy Longmuir – Chaperone (Oceanside TFC, Parksville)

** Abbreviations (TFC = Track & Field Club/TC = Track Club/AC = Athletics Club/VOC = Vancouver Olympic Club)

Note:  The events listed above were used for team selection.  Athletes may be entered in additional events in adherence with Legion rules.

Congratulations to those athletes who have made the team!

-BC Athletics

About these ads

Comments are closed.

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 429 other followers

%d bloggers like this: