Coaches Video Workshop – Sat Dec 1st – open to ALL members

November 22, 2012

Coaches Video Workshop – presented by Ron Parker as part of the AGM Weekend.

This workshop is open to ALL BC ATHLETICS MEMBERS (you do not have to be an AGM delegate to attend this workshop)

  • Sat, Dec 1st – from 1 pm to 3 pm
  • Hilton Vancouver Airport Hotel, Richmond 
  • Pre-registration required by Nov 29th – CLICK HERE

FULL workshop description can be found on the flyer – CLICK HERE

Advertisement

2012 BC Athletics Awards Announcements & Banquet Details

November 16, 2012

The 2012 BC Athletics Awards have been announced in most categories. The Awards Banquet will take place on Saturday, Dec 1 at 7 pm. Tickets are still available for purchase. 

We are also accepting pictures of all award winners and nominees – please send to taunya.geelhoed (AT) bcathletics.org 

(Cross Country awards will not be announced until following the Canadian Cross Country Championships taking place Nov 24)

Visit the AGM and Awards Banquet page for the complete list of Awards announced and ticket reservation details.

http://www.bcathletics.org/main/agm.htm#banquet 


Latest BCA Officials Newsletter – Sept 2, 2012

September 4, 2012

The latest BC Athletics Officials Newsletter has been posted on the Officials webpage – Click Here

Read all the news about the BCA Officials AGM (taking place October 13, 2012), the 2012 Recognition Program and some upcoming meets.

 


BC Athletics Annual General Meeting – Review & Planning Survey

January 26, 2012

As part of the BC Athletics Annual General Meeting review and planning process, we would like to you invite you to take part in this survey so we can provide for you and AGM Delegates the information, reports, plans, professional development and social opportunities that will be the most effective and informative for you as part of the BC Athletics Annual General Meeting weekend.

This notice has also been distributed to 2011 BC Athletics members via email. Thank you for taking the time to submit your input. 

CLICK HERE to be re-directed to the survey. 

Responses will be accepted until Friday, February 10, 2012. 


2011 BC Athletics Annual Awards – 2011 Hall of Fame Inductee Announced

November 28, 2011

BC Athletics is pleased to announce the 2011 Hall of Fame Inductee. 

 

Jack Taunton – Athlete, Builder, Sports Medicine Physician

Athlete:

Marathon Runner: Completed 62 marathons with a best performance of 2:25:29 and countless Road Races

Builder:

  • Co-founder with Ivor Davies in 1971 of BC’s first Road Running Club and the naming of the club – Lions Gate Road Runners – which celebrated its 40th Anniversary
  • Founding member in 1971 of the Vancouver Marathon / Vancouver International Marathon 
  • Co-founder with Doug and Diane Clement (Achilles Int’l T&F Society) of the Vancouver Sun Run in 1985
  • Instrumental in taking long distance running to the masses and the promotion of Women’s Running
  • Helped found and organize the James Cunningham Seawall Race in 1970
  • A Lifetime Member of Lions Gate Road Runners – Jack helped organize 5, 10, 15 and 20 mile Road Races in Stanley Park in the 1970’s.

Sports Medicine Physician:

  • Co-founder with Dr Doug Clement of the Terra Nova Sports Medicine Clinic 1977, Vancouver’s first Sports Medicine Clinic – as part of their family practice in Richmond. 
  • Co-founder with Dr Doug Clement of the UBC  Allen McGavin Sports Medicine Centre
  • Professor, Faculty of Medicine and School of Kinesiology, UBC
  • Event Physician
    • Aquatics; Marathons and Road Races; Cycling; Vintage Car Races; Track & Field; Rugby; Gymnastics; Field Hockey, Diving, Soccer and Cirque de Soleil
    • Team Physician:
      • Women’s National Field Hockey Team for 24 yrs
      • Vancouver Grizzlies NBA Basketball
      • Vancouver Canucks
      • Vancouver Whitecaps
  • Medical Officer
    • Summer Olympic Games – Los Angeles 1984, Seoul 1988, Barcelona 1992
    • Winter Olympic Games – Calgary 1988
    • Commonwealth Games
    • World Student Games
  • Chief Medical Officer
    • World Student Games 1987
    • Pan American Games 1991
    • Olympics Games – Sydney 2000
    • Winter Olympic/Paralympic Games – Vancouver 2010
  • IOC Medical Commission – 2006, 2008, 2010 Olympic Games

2011 BC Athletics Annual Awards – Cross Country Awards

November 28, 2011

All awards will be presented at the 2011 BC Athletics Annual Awards Banquet to be held Saturday, December 3, 2011 at the Sheraton Vancouver Airport Hotel.  This is a new venue this year and space is limited.  Please visit the website for complete details and ticket registration forms. http://www.bcathletics.org/main/agm.htm#banquet

BANQUET TICKET DEADLINE: NOV 30th 

Stay tuned for more 2011 BC Athletics Annual Award announcements to come!

 

2011 Cross Country Runners of the Year 

Midget 15 Female – Miryam Bassett, Oceanside TFC

Midget 15 Male – Liam McKay, Ocean Athletics

Youth Female – Katrina Allison, Vancouver Thunderbirds

Youth Male – Joel DeSchiffart, Nanaimo TFC

Junior Female – Fiona Benson, Trinity Western University

Junior Male – Blair Johnston, Trinity Western University

Senior Female – Jessica Smith, UN-BC

Senior Male – Cameron Levins, Comox Valley Cougars

Masters Female – Maureen de St. Croix, Ocean Athletics

Masters Male – Mark Bomba, Prairie Inn Harriers Racing Team


2011 BC Athletics Annual Awards Banquet – Jane Swan Award

November 24, 2011

All award winners will be honoured at the 2011 BC Athletics Annual Awards Banquet to be held Saturday, December 3, 2011 at the Sheraton Vancouver Airport Hotel.  This is a new venue this year and space is limited.  Please visit the website for complete details and ticket registration forms. http://www.bcathletics.org/main/agm.htm#banquet

Stay tuned for more 2011 BC Athletics Annual Award announcements to come!

2011 Jane Swan Award

Tom Masich – Prince George TFC


2011 BC Athletics Annual Awards – Coaching Excellence Awards *updated Nov 24/11*

November 21, 2011

The following Coaches will be honoured at the 2011 BC Athletics Annual Awards Banquet to be held Saturday, December 3, 2011 at the Sheraton Vancouver Airport Hotel.  This is a new venue this year and space is limited.  Please visit the website for complete details and ticket registration forms. http://www.bcathletics.org/main/agm.htm#banquet

Stay tuned for more 2011 BC Athletics Annual Award announcements to come!

2011 Excellence in Coaching Awards 

Junior Development Coach – Maureen de St. Croix, Ocean Athletics (*added Nov 24/11)

Junior Development Coach – Len van Ryswyk, South Fraser TFC (*added Nov 24/11)

Senior Coach – Kim Chapdelaine, Langley Mustangs

High Performance Coach – Dr. Anatoliy Bondarchuk, Kamloops TFC

High Performance Coach – Peter Lawless, Unattached (*added Nov 24/11) 


2011 BC Athletics Annual Awards Announced *updated Nov 23/11*

November 16, 2011

The following Athletes and Officials will be honoured at the 2011 BC Athletics Annual Awards Banquet to be held Saturday, December 3, 2011 at the Sheraton Vancouver Airport Hotel.  This is a new venue this year and space is limited.  Please visit the website for complete details and ticket registration forms. http://www.bcathletics.org/main/agm.htm#banquet

Stay tuned for more 2011 BC Athletics Annual Award announcements to come!

2011 BC Athletics Track & Field Athletes of the Year

2011 Midget 15 Female Award Recipients

Miryam Bassett – Oceanside TFC

Erica Deschiffart – Nanaimo TFC

Marita Deschiffart – Nanaimo TFC

Sophie Dodd – Vancouver Olympic Club

Jasmine Gill – Universal Athletics Club

Olivia Moriconi – Ridge Rockets TFC

Courtenay Neville-Rutherford – Peninsula TFC

Avneet Nijjar – Universal Athletics Club

Jessica Tan – Langley Mustangs

Keely Watts-Watling – Okanagan Athletics Club

2011 Midget 15 Male Award Recipients

Lucas Bradley – Alberni Valley TFC

Andrew De Visser – Vancouver Thunderbirds

Braden Derker – Kamloops TFC

James Elson – NorWesters TFC

Jacob Gowler – Ridge Rockets TFC

Timothy Hargreaves – Langley Mustangs

James  Hellner –  Langley Mustangs

Benjamin Ingvaldson – Ocean Athletics

Thomas Laurie – Valley Royals TFC

Michael Muniak –  South Fraser TFC

Ahmad Nizamani – New West Spartans

Peter Oxland – Oceanside TFC

Thomas Oxland – Oceanside TFC

Bogdan Pavel – New West Spartans

Mihailo Stefanovic – New West Spartans

Aaron Stroda – Okanagan Athletics Club

Ethan Strome – New West Spartans

Nathan Wadhwani – Golden Ears Athletics

Award winners for the following categories will be announced at the banquet.

2011 Youth Female Award Nominees

Asianna Covington – Kajaks TFC

Georgia Ellenwood – Langley Mustangs

Katelyn Hayward – Pacific Athletics (*added Nov 23/11) 

2011 Youth Male Award Nominees

Deon Clifford – Ocean Athletics

Nicholas Fyffe – Kajaks TFC

Christian Gravel – Vancouver Thunderbirds

Keefer Joyce – Unattached

Brendon Restall – Pacific Athletics (*added Nov 23/11) 

2011 Junior Female Award Nominees

Alycia Butterworth – Oceanside TFC

Katelynn Ramage – Nanaimo TFC

Devan Wiebe – Vancouver Olympic Club

2011 Junior Male Award Nominees

Adam Keenan –Pacific Athletics

Cody Parker – Comox Valley Cougars

Keffri Neal – Kajaks TFC

Benjamin Thorne – Racewalk West

James Turner – Okanagan Athletics Club (*added Nov 23/11) 

2011 Senior Female Award Nominees

Ruky Abdulai – Valley Royals TFC

Helen Crofts – Unattached

Holly Parent – Victoria TFC

2011 Senior Male Award Nominees

Dylan Armstrong – Kamloops TFC

Geoff Martinson – Prince George TFC

2011 BC Athletics Athlete with a Disability Athletes of the Year

2011 Female Athlete with a Disability

Michelle Stilwell – Wheelchair Race Series

2011 Male Athlete with a Disability

Braedon Dolfo – Langley Mustangs

2011 BC Athletics Masters Awards

2011 Master Female Track & Field Athlete of the Year

Christa Bortignon – Tri-City Greyhounds

 

2011 Master Male Track & Field Athlete of the Year

Andy Aadmi – Tri-City Greyhounds

2011 Master Female Road Runner of the Year

Lenore Montgomery- Unattached

2011 Master Male Road Runner of the Year

Kevin O’Connor – Vancouver Falcons

2011 BC Athletics Officials Awards

2011 Ian McNeil Award – Official of the Year

Wayne Elke – Kamloops TFC

2011 Ralph Coates Memorial Award – Long Standing Service

Ken Serl – Kamloops TFC

2011 Mary Temple Award – Novice Official of the Year

Celina Wong – Coquitlam Cheetahs

2011 Dave Coupland Inspirational Award

Ken Christensen – Unattached


2011 BC Athletics Annual Awards Banquet Photos

February 7, 2011

Thank you to Rick Horne for taking some great photos of our Award winners, nominees and guests. To view the pictures from January 29, 2011 individually – click INDIVIDUAL – or to view the photos as a slide show – click SLIDESHOW

Enjoy!


Banquet Tickets – SOLD OUT

January 25, 2011

Thank you to everyone who will be coming to the 2011 BC Athletics Annual Awards Banquet this Saturday night – Jan 29, 2011. Tickets are now SOLD OUT! We look forward to seeing you all there.

Social begins at 6 pm – Dinner at 7pm with Awards to follow.


2010 BC Athletics Awards

January 13, 2011

The 2010 BC Athletics Awards in all categories will be presented at the 2011 BC Athletics Annual Awards Banquet on Saturday, January 29, 2011.

2010 TRACK & FIELD ATHLETES OF THE YEAR
2010 MIDGET 15 TRACK & FIELD AWARD RECIPIENTS

*Note – listed below are the award winners in the Midget 15 category

NAME CLUB HOMETOWN
ADUGALSKI, Sebastian New West Spartans Track & Field Club Delta
BALAZS, Emma  Prince George Track Club Prince George
COVINGTON, Asianna Kajaks Track & Field Club Surrey
DAVIEL, Petranella Kajaks Track & Field Club Richmond
ELLENWOOD, Georgia Langley Mustangs Langley
FEDOR, Kye NorWesters Track & Field Club North Vancouver
HANNA, Maxwell Ocean Athletics Surrey
HOULTON, Jacob Langley Mustangs Langley
HUMENIUK, Tanya UN-BC Vancouver
JOYCE, Elisa UN-BC Kelowna
KENLER, Logan New West Spartans Track & Field Club Delta
MAHAL, Loveleen Universal Athletics Club Surrey
MOLDAVANOV, Vladislav NorWesters Track & Field Club Pitt Meadows
PALESCH, Meghan Ocean Athletics Surrey
PAYNE, Shania Golden Ears Athletics Maple Ridge
STONE, Kala Kamloops Track & Field Club Kamloops
TURNER, Rostam Kelowna Track & Field Club Kelowna
VAN RYSWYK, Kathryn South Fraser Track & Field Club Surrey
VANDERMALE, Emalee  Comox Valley Cougars Courtenay
WILLIAMS, Alison                             Ocean Athletics Surrey
WORTHY, Kate  Pacific Athletics Victoria
*Note –Youth, Junior and Senior category nominees are listed below. Winners will be announced at the BC Athletics Award Banquet on January 29th, 2011.
2010 YOUTH FEMALE TRACK & FIELD ATHLETE OF THE YEAR NOMINEES
NAME CLUB HOMETOWN
DAVIS, Shai Kajaks Track & Field Club Richmond
GRAF, Serena Kajaks Track & Field Club Surrey
HAYWARD, Katelyn Pacific Athletics Victoria
KENNEDY, Samantha Kajaks Track & Field Club Cloverdale
REID, Katie Kajaks Track & Field Club Surrey
STORM, Zarria Pacific Athletics Victoria
2010 YOUTH MALE TRACK & FIELD ATHLETE OF THE YEAR NOMINEES
NAME CLUB HOMETOWN
BLACKBURN, Nick Comox Valley Cougars Courtenay
KEANE, Sean UN-BC Surrey
NEAL, Keffri Surrey Athletics Surrey
TURNER, James Kelowna Track & Field Club Kelowna
2010 JUNIOR FEMALE TRACK & FIELD ATHLETE OF THE YEAR NOMINEES
NAME CLUB HOMETOWN
COBB, Aleisha Pacific Athletics Victoria
FRANKE-KUHN, Joanna Kajaks Track & Field Club Duncan
NETTEY, Christabel UN-BC Surrey
PARENT, Holly Victoria Track & Field Club Mill Bay
PERKINS, Tiffany UN-BC Abbotsford
2010 JUNIOR MALE TRACK & FIELD ATHLETE OF THE YEAR NOMINEES
NAME CLUB HOMETOWN
Heldman, Jared Valley Royals Track & Field Club Langley
LOVETT, Django Valley Royals Track & Field Club Langley
McKAY, David Pacific Athletics Victoria
VUGTEVEEN, Travis Valley Royals Track & Field Club Chilliwack
2010 SENIOR FEMALE TRACK & FIELD ATHLETE OF THE YEAR NOMINEES
NAME CLUB HOMETOWN
ABDULAI, Ruky Valley Royals Track & Field Club Coquitlam
CUMMINS, Diane UN-BC Vancouver
DOCKENDORF, Carly UN-BC Port Moody
GLEADLE, Elizabeth UN-BC Vancouver
MENSAH, Yvonne Kajaks Track & Field Club Surrey
2010 SENIOR MALE TRACK & FIELD ATHLETE OF THE YEAR NOMINEES
NAME CLUB HOMETOWN
ARMSTRONG, Dylan Kamloops Track & Field Club Kamloops                        
2010 ROAD RUNNERS OF THE YEAR
2010 JUNIOR FEMALE ROAD RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
DOERKSEN, Kimberley Valley Royals Track & Field Club Gibsons
2010 JUNIOR MALE ROAD RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
HAIGHT, Dylan Pacific Athletics Victoria
2010 SENIOR FEMALE ROAD RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
RODY, Kristina Prairie Inn Harriers Racing Team Burnaby
2010 SENIOR MALE ROAD RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
OSADUIK, Steve Prairie Inn Harriers Racing Team Langley
2010 CROSS COUNTRY RUNNERS OF THE YEAR
2010 MIDGET 15 FEMALE CROSS COUNTRY RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
HUMENUIK, Tanya UN-BC Vancouver
2010 MIDGET 15 MALE CROSS COUNTRY RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
KNETCHEL, Trevor Vancouver Thunderbirds Vancouver
2010 YOUTH FEMALE CROSS COUNTRY RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
ALLISON, Katrina Vancouver Thunderbirds Vancouver
2010 YOUTH MALE CROSS COUNTRY RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
CLIFFORD, Deon Ocean Athletics White Rock
2010 JUNIOR FEMALE CROSS COUNTRY RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
WOODWARD, Maggie UN-BC Victoria
2010 JUNIOR MALE CROSS COUNTRY RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
BRUCHET, Luc Ocean Athletics Surrey
2010 SENIOR FEMALE CROSS COUNTRY RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB  HOMETOWN
WODAK, Natasha Prairie Inn Harriers Racing Team Port Moody
2010 SENIOR MALE CROSS COUNTRY RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
PIETERSON, Matt University of Victoria Ottawa ON
2010 MASTERS ATHLETES OF THE YEAR
2010 MASTERS FEMALE TRACK & FIELD ATHLETE OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
KOTELKO, Olga UN-BC West Vancouver
2010 MASTERS MALE TRACK & FIELD ATHLETE OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
HAWKINS, John West Vancouver Track & Field Club West Vancouver
2010 MASTERS FEMALE ROAD RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
McFARLAN, Gwen Kajaks Track & Field Club Richmond
2010 MASTERS MALE ROAD RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
PHILLIPS, Herb Prairie Inn Harriers Racing Team Burnaby
TARRANT, Maurice Prairie Inn Harriers Racing Team Victoria
2010 MASTERS FEMALE CROSS COUNTRY RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
De ST. CROIX, Maureen Ocean Athletics Surrey
2010 MASTERS MALE CROSS COUNTRY RUNNER OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
DIGNUM, Colin Prairie Inn Harriers Racing Team West Vancouver
2010 ATHLETES WITH A DISABILITY ATHLETE OF THE YEAR
2010 FEMALE ATHLETE WITH A DISABILITY ATHLETE OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
STILWELL, Michelle Wheelchair Racing Series Club Nanoose Bay
2010 MALE ATHLETE WITH A DISABILITY ATHLETE OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
DOLFO, Braedon Langley Mustangs Langley
2010 EXCELLENCE IN OFFICIATING AWARDS
IAN McNEIL AWARD – 2010 OFFICIAL OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
ARMSTRONG, Judy Kamloops Track & Field Club Kamloops
RALPH COATES AWARD – LONG STANDING SERVICE
NAME CLUB HOMETOWN
TERLICHER, Kathy Burnaby Striders Vancouver
MARY TEMPLE AWARD – NOVICE OFFICIAL OF THE YEAR
NAME CLUB HOMETOWN
GAIESKY, Kevin Prince George Track & Field Club Prince George
DAVE COUPLAND AWARD – INSPIRATIONAL AWARD
NAME CLUB HOMETOWN
COWDEN, Bob Kamloops Track & Field Club Kamloops
2010 EXCELLENCE IN COACHING AWARDS
JUNIOR DEVELOPMENT COACHES
NAME CLUB HOMETOWN
MECE, Besnik Vancouver Olympic Club New Westminster
KEATLEY-CAMPBELL, Linda Nanaimo Track & Field Club Nanaimo
SENIOR COACHES
NAME CLUB HOMETOWN
COLLIER, Richard Kajaks Track & Field Club Richmond
LONGMUIR, Kim Oceanside Track & Field Club Parksville
LONGMUIR, Randy Oceanside Track & Field Club Parksville
MURRAY, Mike Kajaks Track & Field Club Surrey
HIGH PERFORMANCE COACH
NAME CLUB HOMETOWN
BONDARCHUK, Dr. Anatoliy Kamloops Track & Field Club Kamloops
2010 EXECUTIVE OF THE YEAR AWARD
NAME CLUB HOMETOWN
DINGLE, Tom Peninsula Track & Field Club Sidney
2010 JANE SWAN AWARD
NAME CLUB HOMETOWN
HOLLENFREUND, Diana Victoria Track & Field Club Victoria
2010 BC ATHLETICS HALL OF FAME INDUCTEE
NAME CLUB HOMETOWN
DANIELS, Danny Peninsula Track & Field Club Sidney
2010 CANADIAN TEAMS – RECOGNITION

The following BC members of Canadian Teams which completed in 2010 will be recognized at the BC Athletics Awards Banquet on January 29th, 2011.

NAME (ATHLETE OR STAFF) CLUB TEAM(S)
ABDULAI, Ruky (Ath) Valley Royals Track & Field Club Commonwealth
ARMSTRONG, Dylan (Ath) Kamloops Track & Field Club Common. , IAAF Cont. Cup
BRUCHET, Luc (Ath) Ocean Athletics NACAC XC, IAAF World XC
CONNOLLY, Creighton (Ath) Racewalk West IAAF Race Walk Cup
CUMMINS, Diane (Ath) UN-BC Commonwealth
DAUBENY, Carolyn (Staff) Vancouver Thunderbirds World JRs, Commonwealth
DAVIS, Shai (Ath) Kajaks Track & Field Club Youth Olympics, World JRs
DOCKENDORF, Carly (Ath) UN-BC Commonwealth
DOLFO, Braedon (Ath) Langley Mustangs Penn Relays
DRAGOMIR, Gerry (Staff) Racewalk West IAAF World Race Walk Cup
DUNFEE, Evan (Ath) UN-BC Commonwealth
ELMORE, Malindi (Ath) Trains & Lives in BC Ekiden Relay
FOUGNER, Brent (Staff) University of Victoria World JRs
FRANKE-KUHN, Joanna (Ath) Kajaks Track & Field Club World JRs
FRIZELL, Sultana (Ath) Trains & Lives in BC Commonwealth
GLEADLE, Elizabeth (Ath) UN-BC NACAC U-23
GOMEZ, Inaki (Ath) Racewalk West Commonwealth
GUSTAVSON, Reid (Ath) Vancouver Thunderbirds NACAC U-23
HAIGHT, Dylan (Ath) Pacific Athletics NACAC XC, IAAF World XC
HAYWARD, Katelyn (Ath) Pacific Athletics Youth Olympics
HELDMAN, Jared (Ath) Valley Royals Track & Field Club World JRs
HENDERSON, Trey (Ath) Kajaks Track & Field Club NACAC U-23
JEDRZEJEK, Marek (Staff) UBC Track & Field Club NACAC XC, IAFF World XC
KELSICK, Wilbour (Staff) n/a World Indoor, Penn Relay, Comm.
KUBEK, Alice (Official) UN-BC Commonwealth
LOVETT, Django (Ath) Valley Royals Track & Field Club World JRs
MASON, Michael (Ath) Valley Royals Track & Field Club Commonwealth
MURRAY, Mike (Staff) Kajaks Track & Field Club Youth Olympics
NIELSEN, Kyle (Ath) UN-BC NACAC U-23
NIELSEN, Tom (Staff) UN-BC World JRs
NORTHEY, Susan (Staff) Valley Royals Track & Field Club NACAC U-23
PARENT, Holly (Ath) Victoria Track & Field Club World JRs
PERKINS, Tiffany (Ath) UN-BC World JRs
PETERS, Greg (Staff) Pacific Athletics World Juniors
REID, Katie (Ath) Kajaks Track & Field Club Youth Olympics, World JRs
RICHARDSON, James (Ath) UN-BC World Mountain Running
RODHE, Megann (Ath) Kamloops Track & Field Club Commonwealth
SIMPSON, Scott (Ath) Prairie Inn Harriers Racing Team Ekiden Relay
SMITH, Jessica (Ath) UN-BC NACAC U-23
SMITH, Crystal (Ath) Kamloops Track & Field Club Commonwealth
SOLSBERG, Emily (Ath) Vancouver Falcons Athletic Club World Mountain Running
SWANSON, Kris (Ath) Prairie Inn Harriers Racing Team World Mountain Running
TOLTON, Vicki (Ath) UN-BC Commonwealth
TREASURE, Alyxandria (Ath) Prince George Track & Field Club World JRs
WALKOW, Samantha (Ath) Ocean Athletics NACAC XC, IAAF World XC
WODAK, Natasha (Ath) Prairie Inn Harriers Racing Team Ekiden Relay
WRIGHT, Thelma (Staff) UN-BC NACAC XC, World XC, Youth Olympics, World ½ Marathon

National Photo Finish Clinic – “Getting Results”

January 6, 2011

DATE: Sunday, January 30, 2011

TIME: 9:30am – 1:00pm

LOCATION: Hilton Vancouver Airport, Richmond B.C. – 5911 Minoru Blvd, Richmond BC

A clinic/discussion led by David Weicker, ATO (Chief Judge Photo Finish for World Junior Championships 2010) and Sam Collier, BC Athletics Manager, Registration and Membership Services.

While the session is for those requiring a National Level Clinic, this session would be good for all aspiring photo finish chief judges, photo finish operators, meet organizers, secretariat staff, technical delegates and others. This session will focus on the “narrow aspects ” of timing a race through to the “broad aspects”, production of results from races and field events.

While it will not be a “technical” seminar on networking, there will be an overview of what it takes to network the photo finish aspects of results with the production of results using a data base system (for example using Hy- Tek Meet Manager). 

It will outline equipment and technical requirements, plus the roles of various players involved in making a track meet successful: (a) the meet director, (b) the technical delegate, (c) the competition secretary, (d) the photo finish chief judge, (e) the photo finish operators and (f) the results team.

This session will be discussion based. 

Please sign up prior to AGM weekend by contacting John Cull  johncull@telus.net  or 604 599-6638


Officials Update from Carol Cull

October 5, 2010

Hi Officials,

A reminder that our Officials’ Annual General Meeting will take place next month.  Guest speaker at this event will be Ron Bunting who will speak on the topic of Long Term Athlete Development (LTAD).  The information that he will present will have particular significance for those competitions in which the Junior Development as well as the 14 and 15-year-old Athletes will compete in the 2011 Track and Field Season.

Sunday November 14, 2010
10am to 2pm
Encore Restaurant Lounge
27279 Fraser Hwy, Aldergrove, BC

Don’t forget to RSVP me with your intention to attend: carolcull@telus.net

 If you have photos to share, of last season’s Competition Season featuring BC Officials we would love to put them into a slide show for viewing at the AGM.  Such photos can be sent to Dale Loewen (master media-guy): dale_loewen@telus.net

Any Resolutions that you wish to have considered at the Officials’ AGM or topics which you wish to have covered or discussed please send along to John Cull by October 13th: johncull@telus.net

 Update on some of our BC Officials

We hear from Stephen Barrington that Jackie Barrington has been transferred from the Royal Columbian Hospital to Eagleridge Hospital. She is staying in the rehab ward, room 173b

Eagleridge Hospital – 475 Guildford Way, Port Moody, BC V3H 3W9 – (604) 461-2022

Jackie has been making slow but steady progress on her road to recovery and we are pleased that she has been transferred to a facility that is closer to family and where rehabilitation assistance will continue.

You will all remember that Shirley and Jeff Byington dealt with the tragedy of losing a number of beloved kitties in their house fire last Spring.  They are still in the process of having their home repaired, the work not expected to be completed until March of 2011.  Meanwhile they continue to camp out in their motor home.  Shirley and Jeff have said that they will see us all at the Officials’ AGM.

BC Cross Country Champs 2010

The 2010 British Columbia Cross Country Championships will take place in Aldergrove on October 30th.  There is a need for a Starter and some Officials to work at the Finish Line.  If you are available to help out at this event please let me know.  For more information on this event please go to the following webpage: http://www.bcathletics.org/main/xcchamps.htm

Cheers and looking forward to seeing you next month,

Carol


Fall 2010 Officials Update

August 26, 2010

Public Service announcements for our officials’ members

Outdoor Track and Field season is over for the year….well, almost over. Some of us will be at the BC Seniors Games in September.  Then it’s really over. But there are other seasons starting. Check with your zone coordinator for exciting opportunities in Road and Cross Country events. And…….your hard-working Provincial Committee begins its annual paperwork season.

We are approaching several deadlines:

Upgrading

Officials who have completed the requirements for upgrading their certifications should send in the upgrading applications to Kathy Terlicher by September 15. Please review the requirements, and get the form from the Officials web page. You will also find Kathy’s contact information.

http://www.bcathletics.org/main/officials.htm#upgrading

You can also find the upgrading survey on this page. Fill out the survey to give the committee information about your upgrading aspirations (evaluations and credits needed) for next season.

Recognition program

Level 3 and above member officials who have worked hard this year (12 credits) are eligible to receive a great uniform jacket in recognition for your efforts. Officials who upgraded to Level 2 in 2010 are awarded an official golf shirt. BCA 2010 memberships are required. Follow the link below to find the claim form – http://tinyurl.com/2cmk6eq

Annual Officials Awards 2010

Annual Awards for Officials for the 2010 season will be presented at the next BC Athletics AGM (December 3-5, 2010). The deadline for submissions is September 15, 2010. Nominations may be returned to the BC Athletics Office, or sent directly to: Shirley Young (#24 – 7330 122nd St. Surrey, B. C. V3W 1B4) Phone: 1-604-594-7990 E-mail: chedro@telus.net

Fill out the nomination form, indicating your choices for outstanding officials in the following categories:

  • Official of the Year (Ian McNeil Award)
  • New or Novice Official of the Year (Mary Temple Award)
  • Longstanding Service (Ralph Coates Award)
  • Inspirational (Dave Coupland Award)

You may also suggest nominations for the National Officials Committee Wall of Honour. The nomination form may be downloaded from this link – http://tinyurl.com/24jdojl  Previous winners are listed on the BCA Officials web page – http://www.bcathletics.org/main/awards/officials_hr.htm

BC Athletics Officials Annual General Meeting

You are invited to join Committee members for lunch, and talk about the year’s events…..and the plans for next season. This is also your opportunity to reward the faithful, and punish the wicked. Yes, we are talking about elections for next years Officials Committee. Five positions are available.

Officials AGM – Sunday, November 14, 2010 from 10 a.m. to 2 p.m. at Encore Restaurant Lounge –  27279 Fraser Hwy, Aldergrove, BC

Submitted by: John Cull, Chair – BCA Official Committee


Road Running Division AGM

March 18, 2010

The BCA Road Running Division is responsible for examining the current status of Road Running in British Columbia; designing, planning, and recommending programs and policies to the Board of Directors; and implementing approved programs and policies to ensure the existence, growth, and development of Road Running in British Columbia.

The Annual General Meeting of the Road Running Division will take place on Wednesday, March 31 at 6:00pm, in Room 155, 3820 Cessna Drive, Richmond BC.

All BCA member clubs and unattached members are invited to attend, either in person or by conference call. To register, please contact Maurice Wilson at maurice.wilson@bcathletics.org or 604-333-3553.

Nominations are also invited to serve on the Road Running Committee. The Committee meets 3 or 4 times a year, in person or by conference call.

Agenda

  1. Adoption of the Agenda
  2. Adoption of the 2009 AGM Minutes (http://www.bcathletics.org/main/pdf/gov/road_090325.pdf)
  3. Review of approved BCA AGM resolutions
  4. Action Plan for 2010
  5. Elections
  6. Other Business